Przechowywanie danych w chmurze? Czemu nie?

Przechowywanie danych w chmurze? Czemu nie?

Coraz częściej mówi się o przechowywaniu danych w chmurze. Telefonie komórkowe, firmy outsourcingowe oraz czasopisma branżowe ciągle wspominają o „chmurze” danych . Czym jest mityczna chmura i o co chodzi z tym całym przechowywaniem ?

Chmura, czyli co ?

Chmura obliczeń (po ang. cloud computing) jest obecnie jednym najmocniej zaznaczonych trendów branży IT zajmujących się wrażliwym tematem jakim jest gromadzenie i przechowywanie danych. System ten zakłada przechowywanie danych poza komputerem i siecią wewnętrzną. Wszystkie nasze pliki gromadzimy u dostawcy usługi, na jego serwerach.

Jak było kiedyś ?

Kiedyś, aby korzystać z danego programu. Należało mieć sprzęt spełniający wymagania operacyjne danego programu. Nośnik z programem (zakupiona w sklepie płytę) i kod weryfikujący użytkownika. Obecnie dzięki chmurze możemy tylko wykupić online dostęp do tego programu i nie martwic się o kwestie instalacyjne. Nie musimy się przejmować tym, że jeżeli podczas np. pisania dokumentu zepsuje się nam komputer, utracimy dane. Po prostu zmienimy urządzenie dostępu na inne i wrócimy do dawnego zadania.

Ciekawą opinię na temat chmury przedstawił Tomasz Kopacz z Microsoftu:
„Chmura to pewnego rodzaju abstrakcja dla klienta i to dobrze, że on nie wie, jak to dokładnie działa. Dla klienta chmura to po prostu „gniazdko z mocą obliczeniową”. On tam podłączy jakieś urządzenie, „coś” się wydarzy i jego nie będzie interesowała niedostępność. To ma działać, tak jak jest teraz w przypadku prądu elektrycznego. Klient nie wnika w to, skąd on mu się „bierze”, on go po prostu ma. I ja widzę chmurę jako trend przesuwania IT w kierunku koncepcji spotykanych u innych dostawców infrastruktury (woda, prąd itp.).”

Czy warto dołączyć do chmury ?

Kiedy pozwolimy sobie na przechowywanie danych w chmurze, cały ciężar serwisowy jaki stwarza przetwarzanie i przechowywanie danych przenosimy na zewnętrzną firmę. Która może na bieżąco rozwiązywać nasze problemy z użytkowaniem bez dodatkowych kosztów.

Chmura likwiduje wszelkiego rodzaju ograniczenia sprzętowe dotyczące przechowywania i przetwarzania danych. Dzięki niej mamy dostęp do naszych dokumentów z dowolnego urządzenia mobilnego (jak np. z telefonu lub tabletu) najważniejsze jednak jest, że podjęcie takiego rozwiązania przez firmę, przerzuca wszystkie kompetencje archiwizacji i infrastruktury na dostawce usługi.

Dodatkową zaletą przechowywanie danych w chmurze jest większe bezpieczeństwo danych niż na zwykłym dysku twardym. Nasze dokumenty są zawsze stuprocentowo możliwe do odzyskania i odporne na fizyczną kradzież czy uszkodzenie.

Kolejny krok w chmurach ?

Zaletą chmury jest możliwość dzielenia się danymi. Jeżeli uważasz, że twoi pracownicy kolejno powinni mieć dostęp do dokumentów, możesz go im nadawać poprzez chmurę bez ryzyka, że mail trafi w niepożądane ręce, lub dane opuszcza firmę. Wszystkie operacje wykonywane na danym dokumencie są archiwizowane, stad możemy śledzić kto i kiedy co robił z określonymi danymi.

Cały proces, jakim jest przechowywanie danych w chmurze, jest już w dosyć zaawansowanym stopniu upowszechniony zarówno pod względem cenowym jak i względem dostępności usługi. Z chmur korzystają już wszystkie największe firmy i coraz więcej mobilnych użytkowników. To one wypierają powoli wszystkie tradycyjne zasoby danych. To kolejny krok do digitalizacji biur i stopniowego zwiększania wydajności pracy.